Pohled do světa holubů
Hledat
Navigace: Holubí svět > TLESKAČI

TLESKAČI

Rychlost.cz - poptávka připojení

 

   Holubi se svérázným stylem letu, během kterého dělají přemety, doprovázené údery křídel - tleskáním, stoupající vzhůru k nebi kruhovým nebo kolmým letem, se zvláštním pohybem nohou při letu, to jsou praví tleskači. Mají starodávný původ a za jejich kolébku se považuje Turecko a Irán. Později byli dovezeni na Severní Kavkaz, který se stal spolu se Zakavkazím a zeměmi Střední Asie tradičními centry jejich chovu a šlechtění. První zmínky o tleskačích pocházejí z roku 1600, kdy je popsal významný přírodovědEc Charles Darwin. Dnes existuje mnoho plemen tleskačů, z nichž mnohé mají mimo jiné zvláštnosti i samostatné názvy v rámci jednoho plemene odvozené od specifického zbarvení peří a kresby.

VZNEŠENÍ  KRASAVCI

    Přesto, že tato plemena patří k výkonným letcům i svým vzezřením, ušlechtilými tělesnými tvary, pernatými ozdobami a barevností nadchnou milovníky holubí krásy. Tleskači se od sebe vzájemně liší nejen způsobem letu, ale i délkou zobáku - jsou krátkozobí, středozobí a dlouhozobí, opeřením nohou -mohou být zcela bez opeření, s půnčoškami, malým rouskem i s bohatým a hustým rousem a supími péry. Na hlavě mívají přední vrkoče nad zobákem, zadní chocholky různých tvarů doplněné víry a rozetami, přecházející většinou v zadní části krku do hřívy. Ojedinělá plemena mohou mít i peří zkadeřené. Vyskytují se ve všech holubích barvách a v různých kresbách. Vezmeme-li v úvahu toto množství kombinací, nabízí se nám nepřeberné možnosti výběru.

VYNIKAJÍCÍ LETCI

    Vlastní let těchto holubů se skládá z několika prvků a figur, specifických pro jednotlivá plemena. Vylétají jednotlivě či skupinově kruhovým nebo kolmým letem k nebi a tam začnou předvádět své akrobatické umění. Po dosažení určité výšky se na zlomek vteřiny zastaví v letu na jednom místě, začnou prudce mávat křídly, kolmo stoupat vzhůru za doprovodu úderů křídel a provádění přemetů nazad přes hlavu. Někdy při letu pohybují nohama, jakoby "šlapali vodu" a hlavu mívají v předklonu.To se vše opakuje a holubi se dostávají do takové výšky, že je pouhým okem již nevidíme. A právě takoví jedinci jsou pro své majitele učiněným pokladem a vysoce si jich cení. V zemích Střední Asie má takto létající holub cenu i deseti dobrých jezdeckých koní. Na letící tleskače je úchvatný pohled a jejich silné a daleko slyšitelné tleskání není možné přeslechnout. Zvídavého člověka přinutí zvednout oči k obloze a pátrat po původu těchto zvuků. 

 
© holubi-svet.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma